Broker kredytowy – w czym może ci pomóc

Kredyt gotówkowy to nie jest prosta sprawa. Nie dotyczy on jednej transakcji, po której przeprowadzeniu nasza relacja ze sprzedającym się kończy. Jest to najczęściej umowa, która wiąże nas z instytucją finansową na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, żeby kredyt był dla nas korzystny, a kruczki w nim zawarte nie spowodowały, że nasza sytuacja finansowa ulegnie niekorzystnej zmianie. Jednak to nie wszystko, czym zajmuje się broker kredytowy. W czym może Ci zatem pomóc taka osoba?

Nie należy mylić brokera z pośrednikiem kredytowym. Różni ich bardzo dużo. 

Broker a pośrednik kredytowy 

 

Broker kredytowy to osoba, która działa na korzyść klienta. Nie jest związana umowami z żadnymi instytucjami finansowymi, co powoduje, że jego działania są przeprowadzane obiektywnie z uwzględnieniem Twojej sytuacji. Jego zadaniem najczęściej jest dobranie odpowiedniej umowy kredytowej, dopilnowanie formalności i zadbanie o Twoje pieniądze w dłuższej perspektywie. Dobry broker dysponuje także bardzo szeroką gamą produktów oraz na bieżąco orientuje się w zmieniającym się rynku, o którym przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia. Tutaj właśnie wychodzi jedna z pierwszych różnic między brokerem a pośrednikiem kredytowym. Pośrednik działa na rzecz konkretnego banku czy innej instytucji, która udziela pożyczek. Jego klientem z automatu staje się właśnie bank, a nie osoba prywatna. Jego działania są umotywowane wyrobieniem odpowiedniej prowizji, którą płaci kredytodawca. Dlatego najczęściej jego interesem nie jest dobro kredytobiorcy, a jedynie wyrobienie wysokiej prowizji. To może zaburzyć jego obiektywizm. 

W czym może pomóc broker kredytowy? 

Zawód brokera jest dość nowym na polskim rynku. Nie należy się jednak go bać. Jego głównym zadaniem jest dobranie odpowiedniej do możliwości klienta umowy kredytowej, ma także pomóc w uzyskaniu kwoty, o którą kredytobiorca się ubiega. Gromadzenie dokumentacji oraz formalności związane z kredytem mogą zająć bardzo dużo czasu. Dobry broker pozwala go zaoszczędzić, a przy okazji przygotuje wiele ofert, które będą korzystniejsze.  Broker może umożliwić także zawarcie korzystnej umowy leasingowej czy zdobyć kredyt dla firmy. Dzięki renomie i działaniu na rynku istnieje możliwość, że broker przekona instytucję bankową do udzielenia znacznie wyższej kwoty kredytu, niż wtedy, gdyby ktoś ubiegał się o niego bez jego pomocy. W zakresie jego usług są także konsolidacje kredytów, a przy tym ubieganie się o zwrot prowizji, która w takim przypadku należy się kredytobiorcy. 

W usługach brokerskich jest także czyszczenie BIK oraz BIG, co znacznie usprawnia i zwiększa szanse na wydanie pozytywnej decyzji przez bank. Często mamy zaśmiecony BIK czy BIG przez pośredników, którzy chcąc za wszelką cenę doprowadzić do sfinalizowania transakcji, wysyłają za dużo zapytań w imieniu kredytobiorcy. 

Podsumowanie  

Broker finansowy może pomóc w:

  • uzyskaniu kredytu gotówkowego;
  • uzyskaniu kredytu na firmę;
  • skonsolidowaniu pożyczek oraz ubieganiu się o zwrot nadpłaconej w takim przypadku prowizji;
  • wyczyszczeniu BIK oraz BIG;
  • kwestii leasingu samochodowego dla firm. 

Nadal zastanawiasz się, czy broker kredytowy to osoba, z której usług chcesz skorzystać? Pamiętaj, taka osoba działa na Twoją rzecz, a nie banku. Jeśli zależy Ci na brokerze, który weźmie pod uwagę Twoją sytuację finansową, wysłucha Twoich potrzeb i zadba o Twoje bezpieczeństwo właśnie w tej kwestii – zgłoś się do nas. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w takich działaniach oraz wiele udanych transakcji.