Recyklomaty – czym są i czy warto z nich korzystać?

Świat zalewany jest przez tony śmieci, co za tym idzie, nie możemy nie zwracać już uwagi na to, ile śmieci produkujemy w gospodarstwie domowym. Jednym z najważniejszych czynników, które mają ochronić naszą planetę i umożliwić odzyskiwanie surowców jest segregacja śmieci. W ostatnim czasie w Warszawie wraz we współpracy z koncernem Coca Cola pojawiły się Recyklomaty, które mieszkańcom stolicy mają to ułatwiać. Jednak czy warto z nich korzystać?

Czym jest recyklomat? 

Czym jest recyklomat? Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy śmieciom nadać nowe życie. W takich maszynach możemy pozbyć się m.in. zużytych butelek PET, puszek i szkła. Dzięki temu możemy zminimalizować ilość śmieci, które trafiają na wysypiska i dać możliwość ich przetworzenia. Jednak czy opłaca się z nich korzystać i jaki jest sens wiezienie śmieci właśnie do takiego urządzenia? 

Nagradzanie wyrzucania śmieci do recyklomatów

Warszawski Ratusz udostępnił w ostatnim czasie około 10 takich urządzeń na terenie miasta. Jest to odpowiedź na ilość zanieczyszczeń, które każdy z mieszkańców każdego dnia produkuje, często nawet nie zwracając uwagi, jak dużo ich jest.  Jak władze motywują do wyrzucania śmieci do recyklomatów? Każdy z odpadów jest nagradzany specjalnymi punktami, które można wykorzystać na wiele sposobów. 

Na co można przeznaczyć punkty z recyklomatów? 

Każdy z surowców jest punktowany, a dzięki specjalnej aplikacji możemy je zbierać na swoim koncie i wymieniać na konkretne rzeczy. Za 10 butelek plastikowych dostajemy 20% zniżki na kawę w jednej z wielkich sieci kawiarni, za 25 butelek możemy skorzystać z wejścia w sobotę do warszawskiego Teatru Capitol, a za 50 zyskujemy 10% zniżki na ekologiczne kosmetyki.  

Jak wymieniać odpady na punkty? 

Skorzystanie z programu lojalnościowego nie jest trudne. Wystarczy do tego smartfon i zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Poniżej tłumaczymy wszystko krok po kroku.

  1. Należy zainstalować na telefonie aplikację ETS Portfel i ją uruchomić. Aplikacja jest dostępna na telefony z system Android oraz iOS;
  2. Następnie należy zeskanować swój indywidualny kod w urządzeniu;
  3. Kolejnym krokiem jest wrzucanie pojedynczo odpadków. Wtedy punkty będą się sukcesywnie naliczać. 

Kiedy uzbieramy odpowiednią ilość, możemy wymienić je na poszczególne granty: kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino i Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.

Co wrzucać do recyklomatów? 

Do recyklomatów można wrzucać pojemniki po napojach: 

  • butelki PET;
  • szkło; 
  • aluminiowe puszki. 

Trzeba jednak pamiętać, jakich odpadków nie można do nich wrzucać, a lista nie jest krótka. 

Czego nie można wrzucać do recyklomatów?

  • butelek po chemii gospodarczej,
  • pojemników po aerozolach,
  • plastikowych opakowań innych niż butelki,
  • zabrudzonych, zatłuszczonych butelek szklanych. 

Recyklomaty znajdują się obecnie na Ursynowie, Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie, Bielanach, Białołęce i Pradze.  Na szczęście coraz więcej mieszkańców stolicy zaczyna segregować śmieci, jednak nadal spora część nie zdaje sobie sprawy, jak wiele ich tworzymy i jak degradacyjnie wpływa to na środowisko. Powstawanie takich inicjatyw, jak recyklomaty zwiększa tę świadomość i daje nadzieję, że nie utoniemy w morzu śmieci. 

Materiał przygotowany przy współpracy z firmą Gruzzly – wywóz gruzu i odpadów budowlanych Warszawa